Ppor. w st. spoczynku. Jan Długosz. Ps. Tygrys” – in memoriam

foto długosz jan

W dniu 23 lipca 2016 r. na Centralnym Komunalnym Cmentarzu Srebrzysko pożegnaliśmy naszego kolegę i członka zwyczajnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego – Koła Gdańsk Wrzeszcz, Ś.P. ppor. w st. spoczynku Jan Długosz Ps. „Tygrys”, żołnierza Armii Krajowej, Podobwódu I,  Obwodu Rzeszowskiego AK Krypt. „Rozbratel”, Podokręg Rzeszów AK Krypt. „Woda”, „Ogniwo”, „Rezeda” – Okręgu Kraków AK.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w parafialnej świątyni Ś.P. Jana Długosza, w kościele O. Zmartwychwstańców w Gdańsku -Wrzeszczu pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Mszę św. sprawował i wygłosił homilię Ks. Jan Tymiński CR. W homilii zwrócił uwagę na ważny udział wiary w życiu Ś.P. Jana Długosza, oraz jego akowski rodowód.

W mszy św. uczestniczyli :

Skarbnik Koła por. w st. spoczynku Wojciech Organek

Honorowy Prezes Koła kmdr w st. spoczynku Roman Rakowski VM

Prezes Zarządu Koła Wojciech Rakowski

Przed mszą św. wartę przed trumną zmarłego zaciągnęli koledzy z Koła por. w st. spoczynku Wojciech Organek i kmdr w st. spoczynku Roman Rakowski VM. Przy trumnie zmarłego Ś.P. Jana Długosza, był sztandar Koła, który towarzyszył mu także w jego ostatniej drodze do miejsca spoczynku.

Po zamknięciu, trumna została powita biało-czerwonym haftowanym kirem, towarzyszącym od lat w ostatniej drodze żołnierzom AK, członkom naszego Koła.

Następnie uroczystości przeniosły się na Centralny Komunalny Cmentarz Srebrzysko. W ostatniej drodze towarzyszyła zmarłemu koledze asysta wojskowa Garnizonu Gdańsk Wojska Polskiego pod dowództwem kmdr ppor. Tomasza Węglarza, złożona z żołnierzy 49 Pułku Śmigłowców z Pruszcza Gdańskiego, oraz  werblisty i sygnalisty Morskiego Oddziału Straży Granicznej, rodzina, krewni oraz przyjaciele zmarłego.

Żałobny kondukt poprzedzała formacja WP, z  żołnierzami niosącymi na poduszkach odznaczenia Ś.P. Jana Długosza, sztandar Koła Gdańsk Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego.

Przy miejscu wiecznego spoczynku warte honorową zaciągnęli żołnierze 49 Pułku Śmigłowców. W imieniu Koła pożegnał Ś.P. Jana Długosza Prezes Wojciech Rakowski przedstawiając sylwetkę i bojowy życiorys zmarłego. Następnie w piękny sposób, drogę naukową  Ś.P. Jana Długosza, przybliżył  prof. Edmund Kazimierz Wittbrodt, były Rektor Politechniki Gdańskiej, były przewodniczący Rady Rektorów Pomorza Nadwiślańskiego i szef Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. W doskonały sposób przedstawił jego udział w życiu Politechniki Gdańskiej, praktycznie od 1945 roku, oraz jego dorobek dydaktyczny w wychowaniu rzeszy pokoleń polskich inżynierów, w których w każdym z nich pozostała jego cząstka pracy.

Następnie, po opuszczeniu trumny do grobu, oddział Asysty Wojskowej oddał salwę honorową,  a trębacz odegrał Sygnał Wojska Polskiego i „Spij Kolego”. Przy dźwięku werbli zgromadzeni złożyli  wieńce, wiązanki i kwiaty wśród których była także i ta od pamiętających o swym towarzyszu broni koleżanek i kolegów z Koła Gdańsk – Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego.

Niech ta gdańska ziemia lekka mu będzie. Cześć jego Pamięci.