72 rocznica Powstania Warszawskiego – Uroczystości

obrazek wyr

W dniu 1 sierpnia 2016 r. odbyły się uroczystości na Cmentarzu Łostowickim na Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej, zorganizowane przez Prezydenta Miasta Gdańska i Zarząd Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z okazji 72 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Na uroczystości członkowie Kół : Oliwa oraz Gdańsk Wrzeszcz, zostali przywiezieni , dzięki uprzejmości Dyrekcji ZTM w Gdańsku tj.: Dyrektora Pana Jerzego Dobaczewskiego oraz Z-cy Dyrektora Pana Sebastiana Zomkowskiego. Autobus który został nam użyczony przywiózł kombatantów, praktycznie z pod miejsca zamieszkania, po zakończonej uroczystości odwiózł kombatantów z powrotem. Było to pierwsze ale nie ostatnie mamy nadzieję takie działanie świadczące o olbrzymiej wrażliwości Dyrekcji ZTM w Gdańsku na kombatantów oraz etos Armii Krajowej. Dzięki tej możliwości, przejazdu „z pod domów”, na cmentarz pod kaplicę i z powrotem, mogli w tej uroczystości wziąć udział nasi członkowie, którzy z racji wieku oraz stanu zdrowia, nie mieli by takiej szansy. To wielka sprawa, dużej pomocy w życiu naszego Koła.

W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, Prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK kpt. w st. spoczynku prof. Jerzy Grzywacz, członkowie Kół Gdańsk, Oliwa oraz Wrzeszcz, ŚZŻAK, D-ca Garnizonu Gdańsk  płk Adam Jakimowicz, Szef Wydziału Organizacyjnego Garnizonu Gdańsk ppłk Tomasz Przygoda, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego ppłk Andrzej Płocha, ks. kmdr prałat Marian Próchniak, Korpus Konsularny Niemiec i Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego, służb mundurowych, politycy .

Nad całością organizacyjną czuwał  Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UM Gdańska Pan Maciej Kukla.

Uroczystą odprawę zapewniła poczt sztandarowy i kompania Marynarki Wojennej RP oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie o godzinie 17.00 syreną i minutą ciszy, ku czci poległych i zmordowanych Powstańców Warszawskich i ludności cywilnej Warszawy.

Po odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej i złożeniu meldunku przez dowódcę kompania honorowej MW, D-cy Garnizonu Gdańsk  płk Adamowi Jakimowiczowi, Pan Maciej Kukla z Referatu Komunikacji Społecznej UM, powitał przybyłe osoby.  Następnie głos zabrał Prezydenta Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz mówiąc m innymi:  – Dzisiaj gdańszczanki i gdańszczanie są warszawiankami i warszawiakami – Spotykając się na tej uroczystości chcemy oddać hołd mieszkańcom stolicy i przypomnieć, jak wysoka jest cena pokoju. W powstaniu ginęli żołnierze AK i innych formacji. Śmierć poniosło przy tym mnóstwo młodych ludzi. To, że ginęli 12, 13, 14-latkowie sprawia, że symbolika tych wydarzeń jest jeszcze bardziej wymowna – mówił Paweł Adamowicz.

W wystąpieniu Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza powiedział, że  według niego cena (Powstanie Warszawskiego przyp. red.) ta jest trudna do wyobrażenia. W ciągu 63 dni walk zginęło 200 tys. ludzi, w tym 180 tys. cywilów. Warszawa została zrównane z ziemią, zniszczono bezcenne dobra kultury. – Wierzę głęboko, że ofiara powstańców nie poszła na marne – przyznaje Jerzy Grzywacz. – W wielu polskich rodzinach pamięć o niej była przechowywana przez 45 lat istnienia PRL-u, dając nadzieję, ale i wolę odzyskania wolności. Ważne jest również, że pamiętając, jak się skończyło powstanie, działacze Solidarności postanowili walczyć o Polskę na drodze pokojowej. I ta walka okazała się zwycięska.

W trakcie uroczystości wystąpiła aktorka Krystyna Łubieńska, która wyrecytowała „Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a modlitwę – poprowadził  ks. Prałata kmdr dr Marian Próchniak, Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów

Złożenie wieńców przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej,  zostało poprzedzone apelem pamięci i salwą honorową Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. apel pamięci i salwa honorowa – Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Zwieńczeniem uroczystości było odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Zdjęcia: Jadwiga Basińska