Boże Ciało 2014

bozecialo2014-03

W dniu 19 czerwca 2014 roku, po raz kolejny Koło nasze uczestniczyło w procesji Bożego Ciała, z Kościoła Kolegiaty Pw. Najświętszego Serca Jezusowego, do kościoła Św. AP Piotra i Pawła, Parafii Wojskowo-Cywilnej PW. Maryi, Matki Odkupiciela.

Jednak obecna uroczystość Bożego Ciała miała swój specjalny wymiar dla naszego Koła.

W tym roku, bowiem, po raz pierwszy w dwudziestopięcioletniej historii Koła i naszego uczestnictwa w procesji Bożego Ciała Ołtarz Procesji – w tym przypadku IV-ty ołtarz Procesji, przy świątyni Św. AP Piotra i Pawła, Parafii Wojskowo-Cywilnej PW. Maryi, Matki Odkupiciela, był zorganizowany przez nasze Koło z okazji jubileuszu 25 lat jego istnienia, dzięki uprzejmości Ks. Kmdr por Sławomira Pałki – Proboszcza Parafii Wojskowo-Cywilnej PW. Maryi, Matki Odkupiciela.

Tłem ołtarza był baner, na którym wokół centralnie usytuowanego wizerunku orła, na płytach piaskowca, jakby umieszczonych na ścianie kościoła były zawarte 199 wybiorczo wybrane nazwiska naszych koleżanek i kolegów, którzy odeszli na wieczną wartę.

Wokół Ołtarza stały sztandary: naszego Koła i historyczny, bo pierwszy sztandar środowisk kombatanckich, używany przez nasze Koło do momentu poświęcenia naszego własnego sztandaru, a ufundowany i obecnie wypożyczony dzięki uprzejmości kapelana AK, Ks. Prałata Kazimierza Wojciechowskiego, proboszcza Parafii Pw. Opatrzności Bożej na Zaspie – naszego niezawodnego i pełnego życzliwości kapelana.

Całość spotkała się z żywym zainteresowaniem wiernych, a szczególnie młodych pokoleń, dzieci, wnuków i prawnuków naszych członków, którzy niejednokrotnie ze wzruszeniem odnajdywali nazwiska swoich bliskich.

Jest nas, bowiem coraz mniej, ale każdemu z nas od samego początku przyświecała myśl zachowania etosu i pamięci o Armii Krajowej, by słowa wiersza: Zbigniew Kabaty ps. Bobo:

„Byłaś dla nas radością i dumą, jak stal prężna,
Jak żywioł surowa, ustom – pieśnią, sercu – krwawą łuną, Armio Krajowa! (…).
Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz.
Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.
Wichrem chwały w historię popłyniesz,
Armio Krajowa!”

STAŁY SIĘ PRZEKAZEM ZACHOWANIA DEPOZYTU ARMII KRAJOWEJ DLA NOWYCH POKOLEŃ, NASZYCH DZIECI, WNUKÓW I PRAWNUKÓW.

Tu można obejrzeć projekt banera, który pojawił się na ołtarzu -> OŁTARZ 2014